i

Dit verhaal gaat over:

Locatie: Escharen
Tags:

Burgemeesters van Escharen, 1810-1942

vertelde op 13 januari 2009 om 12:20 uur

Veel mensen denken dat de burgemeester aan het hoofd staat van een gemeente (de burgervader!). En vóór 1851 was dat ook zo. In dat jaar werd de gemeentewet van Thorbecke van kracht. Sindsdien is de gemeenteraad het hoogste orgaan binnen de gemeente. De burgemeester is wel nog verantwoordelijk voor de openbare orde en tevens voorzitter van de gemeenteraad. Samen vormen die twee het gemeentebestuur.

De functie van burgemeester is ingesteld na de inlijving van Nederland bij Frankrijk in 1810. Tot 1813 heette de burgemeester dan ook op zijn Frans maire, van 1813 tot 1820 droeg hij de (oude) titel schout.

Vanaf 1810 tot aan de opheffing van de gemeente in 1942 heeft Escharen zeven burgemeesters gehad:

Mathijs Poos  1811-1851  
Martinus poos  1851-1866  
Hendrik Poos  1866-1870  
Jan Cuppen  1870-1885  
Lambertus Cuppen  1886-1910  
F.A.J. baron van Hövell tot Westerflier  1910-1938  
     
Louis de Bourbon

 1938-1941

 (mei)

 
     
H.C.A. Muijser

 1941

 (mei-december)

 
? Schram

 1942

 (januari-juli)

 

 

Voor de burgemeesters vanaf 1942 zie Grave.

Deel dit verhaal op:
  • Pinterest
  • Tumblr
  • Toevoegen als favoriet
  • Afdrukken

Reacties (9)

Jan van den Hoogen zei op 19 januari 2011 om 21:08 uur

Uit wel ingelichte bronnen heb ik vernomen dat er na Burg de Bourbon heel kort een Burgemeester Muyser geweest zou zijn,
tijdens een oorlogsjaar. Deze persoon staat niet in uw overzicht. Kunt u mij opheldering verschaffen?

Annemarie van Geloven bhic zei op 20 januari 2011 om 10:51 uur

Deze vraag zal door het BHIC nader bekeken worden.

Jan Lange. Nw.Vennep zei op 20 januari 2011 om 19:47 uur

Lambertus Cuppen was burgemeester van Escharen tot 1910 (en niet 1919). Hij is geb. te Escharen 15.10.1835 en overl. aldaar 12.12.1910; hij was gehuwd met Wilhelmina Lange (1841-1901, de zus van mijn overgrootvader).
Hij neemt het burgemeesterschap over van zijn vader Johannes Cuppen, geb. Escharen 19.5.1804 en overl. aldaar 24.12.1885; hij was getrouwd met Lamberta Poels (1804-1875)

Annemarie van Geloven bhic zei op 21 januari 2011 om 09:42 uur

@Jan Lange, hartelijk dank voor deze aanvulling. Het jaartal zal worden aangepast.

@Jan van den Hoogen, mijn collega in Grave kan na onderzoek uw reactie bevestigen. Louis de Bourbon was burgemeester tot mei 1941. Hij werd opgevolgd door H.C.A. Muijser,die tot eind december 1941 in Escharen bleef.

Elsebe van Hovell enz. zei op 22 juli 2012 om 17:03 uur

tekst slechts gedeeltelijk te lezen m.n. het stuk over Frans van Hovell tot Westerflier niet die toch 28 jaar burgemeester is geweest. Overigens mijn oudoom waar ik graag meer info over wil en foto s

Elsebe van Hovell enz. zei op 22 juli 2012 om 17:04 uur

tekst over burg van Hovell niet te lezen

Bert zei op 22 juli 2012 om 18:26 uur

brnse Elsebe,

Ik denk dat je de weergave te groot hebt staan. Dan kan het zijn dat er teveel zwart is.

Ik heb het bidprentje gedownload en het is heel erg goed leesbaar zelfs op 100% grootte.

Mvg


Verstuurd via mijn iPad.

Annemarie van Geloven bhic zei op 23 juli 2012 om 10:28 uur

@Elsebe, volgens de bevolkingsregisters van Velp en Escharen is Frans A.J. Hovell enz. op 7-6-1909 ingeschreven in Velp. Hij was daar gemeentesecretaris. Op 23-7-1910 vertrekt hij naar Escharen om daar burgemeester te worden. Tijdens zijn burgemeesterschap gaat hij op 10 maart 1917 in Grave wonen. De reden waarom kunt u mogelijk lezen in de correspondentie over de uitwoning van de burgemeester in 1917 (toegang 7027 Gemeentebestuur Escharen 1813-1942, inv.nr. 211). Dit archief berust op de locatie Grave van BHIC.

Als u met de muis over het gele vierkantje geschiedenis hier op de website gaat, ziet u de zoekfunctie Brabantse foto's. Als u dat activeert, kunt u gaan zoeken naar foto's van uw familieleden.

Marilou Nillesen
Marilou Nillesen bhic zei op 31 oktober 2017 om 10:08 uur

Henk Revis wijst ons op het volgende:

• Een van 4 november 1851 houdende “eervol ontslag van M. Poos als burgemeester van de gemeente Escharen en als zodanig benoemd Marten Poos, burgemeester der gemeente Gassel met vergunning die betrekkingen te verenigen” en
• Een van 3 augustus 1866 “benoeming tot burgemeester van Escharen H. Poos, secretaris dier gemeente”.
De burgemeesterslijsten op jullie website kloppen dus. Maar misschien zou het voor de duidelijkheid goed zijn te vermelden dat Marten Poos de functies in Gassel en Escharen combineerde.

Bedankt voor de aanvulling, Henk!

Reageer op dit verhaal

Heb je al een account? Log in met je gegevens.

Heb je nog geen account? Plaats zonder inloggen, of Registreer een account

Help spam voorkomen en los de volgende som op: